تازه های احکام

قلبی را که با گناهان کشته ایم چگونه زنده کنیم؟ + عکس

قلب آدمی در مواقعی بنا به دلایلی می‎میرد، لذا نیاز به احیای آن است، پیامبر اکرم(ص) در حدیثی، مهم‎‌ترین و راهبردی‎ترین راهکار را برای خروج از مردن قلب و احیای آن به ما تعلیم داده‎اند.

قلبی را که با کثرت گناه مرده است 

یکی از مسائلی که امروزه باید به آن اهتمام بسیاری داشت و نباید نسبت به آن بی‎توجه بود، جایگاه «قرآن کریم» در زندگی است. اهل‌بیت (ع) پیوسته عدم غفلت از قرآن کریم را به محبان و شیعیان متذکر شده‎اند، طوری که ورود به عالم قرآن را موجب رشد و تعالی و احیای قلوب شمرده‎اند و حتی برای بهره‌مندی ما از معارف قرآن راهکارهایی اساسی ارائه و تلاوت حداقل 50 آیه در روز را سفارش کرده‎اند که این نشان از اهمیت توجه و ورود به فضای قرآن و بهره‌مندی از آن است.

قلبی را که با گناهان کشته ایم چگونه زنده کنیم؟ + عکس

پیامبر اکرم(ص) در حدیثی چنین می‌فرمایند: «... لاتَغفُل عَن قِراءَةِ القُرآنِ ـ إذا أصبحت و إذا أمسیت ـ فَاِنَّ القُرآنَ یُحیِى القَلبَ المیت وَ یَنهى عَنِ الفَحشاءِ و َالمُنکَرِ، از قرائت قرآن غافل مباش، زیرا که قرآن دل مرده را زنده مى‎کند و از فحشا و زشتى  باز مى‎دارد. (البرهان فی تفسیر القرآن ج1 ،ص19)

پیامبر اکرم(ص) در این حدیث به احیای قلوب اشاره دارند، امری که حیات واقعی محبان و شیعیان به آن وابسته است، به عبارت دیگر، قرآن مهم‎ترین نقش را در حرکت به سوی سبک زندگی قرآنی و حیات قلب آدمی دارد.

ایشان در حدیثی دیگر می‌فرمایند: چهار چیز دل را مى‌میراند که یکی از آنها «گناه روى گناه» است.(الخصال : ص 228 ح 65 عن مسعدة بن صدقة عن الإمام الصادق عن أبیه علیهماالسلام)

پس مشخص می‌شود که قلوب آدمی در مواقعی بنا به دلایلی می‎میرد، لذا نیاز است درصدد احیای آن بود که پیامبر اکرم(ص) در این حدیث مهم‎‌ترین و راهبردی‎ترین راهکار را برای خروج از مردن قلب و احیای آن به ما تعلیم داده‎اند. پس بیاییم با محور قرار دادن قرآن، سبک زندگی اسلامی  را در تمام ابعاد زندگیمان نمایان و حیات دائمی را برای خود تضمین کنیم.

تسنیم

اخبار مرتبط :

دعا برای رفع درد های معده و قلب

چه چیزهایی باعث قساوت قلب می شود؟

قلب و روحی نورانی با انجام این اعمال

لقمه حرام و قلب کودک ما

بدحجاب های خوش قلب شب قدر

پربیننده ترین خبرها
آخرین خبرها
در پرشین وی بخوانید
در پرشین وی بخوانید
سایر مطالب این بخش
سایر مطالب این بخش
آگهی رایگان  لباس شب