تازه های سینمای ایران و جهان

کرمان و آداب و رسوم مردمش در ماه محرم

كرمان با دارا بودن پيشينه مذهبی از گذشته‌هاي دور با فرا رسيدن ماه محرم بويژه روزهاي تاسوعا و عاشورا با آداب و رسوم خاصي دارد.

کرمان و آداب و رسوم مردمش در ماه محرم

کرمان در روزهای تاسوعا و عاشورا

مردم استان كرمان با دارا بودن پيشينه مذهبی از گذشته‌هاي دور با فرا رسيدن ماه محرم بويژه روزهاي تاسوعا و عاشورا با آداب و رسوم خاصي خاطره سرور و سالار شهيدان حضرت امام حسين(ع) و ياران باوفايش را زنده مي‌كردند.
در برخي از شهرها و مناطق استان كرمان مانند بم در گذشته‌اي نه چندان دور مردم در عصر تاسوعا پاي برهنه از امامزاده‌اي به امامزاده ديگر و از زيارتگاهي به زيارتگاه ديگر مي‌رفتند و در آنجا شمع روشن مي‌كردند.

اين عمل را به اصطلاح "چهل منبرو" مي‌گفتند.
روز دهم محرم كه مصادف با روز عاشورا مي‌باشد غالبا مداحان هيئت‌هاي سينه‌زني و زنجيرزني سعي مي‌كنند نوحه‌اي در وصف اين روز تهيه و ارايه كنند.
در برخي از روستاها و بخش‌های كرمان از جمله زنگي‌آباد، چترود و جوپار در روز عاشورا اقدام به شبيه گرداني مي‌كنند.

در اين روز تعدادي از جوانهاي فعال با ملبس شدن به لباسهاي مشابه لباسهاي خاندان اهل بيت(ع) و لباسهاي سربازان ابن سعد و نامگذاري بعضي از افراد به عنوان شمربن ذي‌الجوشن، ابن سعد، حرمله، حر بن رياحي، علي‌اكبر، قاسم‌بن‌الحسن، ابوالفضل العباس، امام حسين و ساير كساني كه در واقعه كربلا نقش‌هايي داشته‌اند و تدارك وسايل از قبيل خيمه و خرگاه و اسب سپاه، گهواره علي‌اصغر و اسب زخمي منظره‌اي از واقعه و حوادث كربلا را مجسم مي‌سازند تا بدين وسيله افكار نظاره‌گران را متوجه آن ايام سخت و دشوار كنند.

در روستاها و مناطقي كه اقدام به برگزاري مراسم شبيه گردانی مي‌كنند بعد از ظهر عاشورا اقدام به عبور دادن كاروان اسرا و اطفال در ميان حزن و اندوه مردم مي‌كنند و قبل از غروب آفتاب خيمه‌ها را نيز آتش مي‌زنند.
بعد از غروب آفتاب و زماني كه تاريكي همه جا را فرا مي‌گيرد عده‌اي از مردم مراسم شام غريبان را برگزار و به صورت نمادين جستجوي خود را براي يافتن اطفال و كودكان وابسته به خاندان حسين‌بن علي(ع) كه از ترس آزار و شكنجه‌هاي سربازان ابن‌سعد به بيابانهاي مجاور صحنه نبرد پناه برده‌اند آغاز مي‌كنند.

در شهرها مراسم شام غريبان توسط عده‌اي از مردم با حمل فانوسها و شمع‌هاي روشن انجام مي‌شود و در پي آن هيئت‌هاي سينه‌زني و عزاداري نوحه‌هايي اجرا مي كنند.
نقطه عطف مراسم عزاداري ماه محرم در روز اربعين يا چهلمين روز شهادت حضرت امام حسين (ع) با شكوه خاصي مشابه روز عاشورا برگزار مي‌شود.
در روز بيست و هشتم صفر هر سال كه مقارن با رحلت حضرت محمد(ص) و شهادت امام حسن‌مجتبي(ع) است نيز سر در كليه ادارات، مغازه‌ها و برخي خانه‌ها با پارچه‌هاي مشكي و بيرقهاي عزاداري تزئين داده مي‌شود.

تاریخ شمار

اخبار مرتبط :

همایش شیرخوارگان حسینی در کرمان / تصاویر

آبشار جوپار کرمان+تصاویر

روستای باستانی میمند کرمان +تصاویر

روستای سرتخت کرمان+تصاویر

تصاویر دیدنی از اولین هتل کپری جهان در جنوب کرمان!

پربیننده ترین خبرها
آخرین خبرها
در پرشین وی بخوانید
در پرشین وی بخوانید
سایر مطالب این بخش
سایر مطالب این بخش
آگهی رایگان  لباس شب