تازه های سینمای ایران و جهان

با رزیتا غفاری، بازیگر سریال تبریز در مه

غفاری این روزها با سریال تبریز در مه و نقش «ریحان» به شبكه یك سیما آمده است تا نشان دهد كه زن نخست ‌وزیر هم می‌تواند، زنی ساده‌زیست، مردمی و از خودگذشته باشد. در گفت‌وگویی كه می‌خوانید.... نقش‌های مثبتم با...

غفاری این روزها با سریال تبریز در مه و نقش «ریحان» به شبكه یك سیما آمده است تا نشان دهد كه زن نخست ‌وزیر هم می‌تواند، زنی ساده‌زیست، مردمی و از خودگذشته باشد. در گفت‌وگویی كه می‌خوانید....

نقش‌های مثبتم با یكدیگر فرق می‌كنند
رزیتا غفاری سال‌هاست در تلویزیون نقش زن‌های جوانی را بازی می‌كند كه همه مشقت‌ها را تحمل می‌كنند تا دیگران بتوانند زندگی خوبی داشته باشند. او را می‌توان تجسم یك زن فداكار دانست.

غفاری این روزها با سریال تبریز در مه و نقش «ریحان» به شبكه یك سیما آمده است تا نشان دهد كه زن نخست ‌وزیر هم می‌تواند، زنی ساده‌زیست، مردمی و از خودگذشته باشد. در گفت‌وگویی كه می‌خوانید غفاری از نقش ریحان و همه نقش‌های مثبتی كه تاكنون بازی كرده برایمان گفته است.

خانم غفاری احساس می‌شود پس از یك دوره كم‌كاری در تلویزیون حالا دارید دوره پركاری را تجربه می‌كنید. آیا این پركاری به نوعی جبران دوره كم‌كاری شماست؟
خیر به هیچ وجه. من چند سالی به دلیل تحصیل همسرم در خارج از كشور زندگی می‌كردم و بنابراین كمتر می‌توانستم فعالیت هنری داشته باشم، اما خوشبختانه پس از بازگشتم به ایران پیشنهادات خوبی به من شد و مسلما اگر پیشنهاد خوبی نداشته باشم نمی‌پذیریم. چون هرگز دغدغه‌ این را ندارم كه بخواهم دوران كم‌كاری‌ام را جبران كنم.

معیارهایتان برای انتخاب یك نقش چیست؟
به فیلمنامه خیلی اهمیت می‌دهم. اگر قصه‌ای نتواند مرا جذب كند هرگز آن را نمی‌پذیرم. ضمن این كه سعی می‌كنم نقش‌هایم نسبت به یكدیگر متفاوت باشند تا هم من بتوانم خودم را در نقش‌های مختلف محك بزنم و هم مخاطبانم با من همراه شوند.

به نظر خودتان بهترین نقشی كه تاكنون بازی كرده‌اید، كدام یك از نقش‌هایتان بوده است؟
اول باید بگویم به نظرم نقش خوب نقشی است كه بتوانم از آن پندی بگیرم و زندگی جدیدی را به واسطه آن تجربه كنم. نقش باید چفت و بست داشته باشد و از شخصیت‌پردازی مناسبی برخوردار باشد. فكر می‌كنم نقشم در سریال شب آفتابی تقریبا این خصوصیات را داشت. نقشم در این كار تك‌بعدی نبود و در شرایط مختلف حالات مختلفی داشت. ضمن این كه مخاطبان هم معمولا من را به واسطه این نقش به یاد می‌آورند.

اما مساله‌ای كه وجود دارد این است كه ما معمولا شما را در نقش‌های مثبت می‌بینیم. نقش‌های مثبتی كه حس ترحم را هم برمی‌انگیزد. در این مورد چه نظری دارید؟
شاید همیشه نقش مثبت بازی كرده‌ام، اما به نظر خودم هیچ كدام از آنها شبیه هم نبوده است.
مثلا نقش سیما در روزهای زیبا با یك جامعه در ارتباط بود. او مثبت بود، اما هرگز ساده‌لوح نبود. من فكر می‌كنم اگر هم اكثر نقش‌هایم مثبت بوده‌اند، اما در نهایت مخاطب توانسته با آنها همذات‌پنداری كند.

خودتان نمی‌خواهید این كلیشه را بشكنید؟
ببینید من معتقدم نقش‌های مثبتم با یكدیگر فرق داشته‌اند. مثلا نقشم در تبریز مه‌آلود با نقشم در فیلم پشت پرده مه كاملا فرق دارد. ضمن این كه بازی در نقش مثبت چندان هم بد نیست.

فكر می‌كنم در ارتباط با انتخاب نقش‌هایتان چندان ریسك‌پذیر نیستید؟
اتفاقا برعكس. من خیلی در این مورد ریسك می‌كنم و كاملا اجازه می‌دهم كه این اتفاق بیفتد بخصوص در تئاتر من نقش‌های منفی و متفاوت زیادی را اجرا كرده‌ام.

و اما تبریز مه‌آلود. اولین انگیزه‌تان برای حضور در این كار چه بود؟
بازی در كارهای تاریخی را بسیار دوست دارم. علاوه بر این كه مایل بودم با محمدرضا ورزی كار كنم و وقتی هم دیدم كه خیلی از بازیگران خوب سینما و تلویزیون در این كار حضور دارند اشتیاقم بیشتر شد.

خب همان طور كه اشاره كردید این سریال بسیار پرشخصیت و بازیگر است. آیا نگران این قضیه نبودید كه نقش «ریحان» در حاشیه قرار گیرد؟
خیر. چون همه كاراكترها به نوبه‌ خودشان حرفی برای گفتن داشتند و دغدغه‌ای از این بابت برایم وجود نداشت.

از بازی در كنار كدامیك از همكاران‌تان بیشتر لذت بردید؟
از این كه توانستم زیر سایه استاد جشمید مشایخی و محمد مطیع نقشم را ایفا كنم بسیار خوشحالم و فرصت طلایی‌ای برایم بود.

نقش‌تان را چقدر دوست داشتید و چگونه توانستید با‌ آن ارتباط برقرار كنید؟
نقش ریحان در این سریال یكی از نقش‌‌های خاص و دوست‌داشتنی است كه خوشحالم آن را بازی كردم. چون هم شخصیت‌پردازی درستی داشت و هم لحظه‌های متفاوتی را به‌واسطه آن تجربه كردم.

یكی از این لحظات به یادماندنی را برایمان بازگو كنید؟
مانند لحظه مرگم كه بسیار بازی در آن لحظه برایم زیبا و متفاوت بود.

با توجه به این كه با یك متن ساده و رئال روبه‌رو نبودید آیا پیش از گرفتن سكانس‌ها دورخوانی هم داشتید؟
خیر. چون هم كارگردان و هم بازیگران حرفه‌ای بودند و دیگر نیازی به اینكار نبود و به راحتی تمامی بازیگران می‌توانستند دیالوگ‌هایشان را بیان كنند.

خانم غفاری در مورد شما این طور تصور می‌شود كه خیلی در ارتباط با نقش و فیلمنامه با كارگردان و نویسنده بحث نمی‌كنید و فقط كارتان را انجام می‌دهید. آیا تا به حال پیش آمده است كه ایده‌هایتان را مطرح كنید؟
اتفاقا من پشت دوربین خیلی پرانرژی هستم و كودك درونم هنوز خیلی سركش است و برای همین نه تنها ایده‌هایی را كه در ذهنم دارم مطرح می‌كنم بلكه سعی می‌كنم فضای مثبتی را ایجاد كنم تا بتوانم راحت‌تر كار كنیم.

تا به حال بازی در نقش یك زن قاجاری را تجربه كرده بودید؟
بله، در تئاتر زنان قاجار این تجربه را به دست آورده بودم، اما ریحان هم در سریال تبریز در مه حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و بسیار او را دوست دارم.

با آن لباس و گریم متفاوت چطور كنار آمدید؟
لباس و گریم هر كدام به تنهایی كمك بزرگی برای رسیدن به نقشم كردند و اصولا در كارهای تاریخی این دو در كنار هم خیلی می‌توانند به بازیگر كمك كنند البته اگر خوب اجرا شوند.

خانم غفاری مساله‌ای كه در اكثر نقش‌های شما دیده می‌شود لحن آرام شماست، آیا آرام صحبت كردن برای نشان دادن بیشتر وجه مثبت نقش‌هایتان است؟
خیر. اتفاقا من همیشه هم آرام صحبت نمی‌كنم و گاهی حتی داد هم زده‌ام و این خصوصیت دیگر به نوع نقش‌هایم برمی‌گردد. برای مثال ریحان در این سریال نمی‌توانست لحن خشن و تندی داشته باشد چون اگر چنین می‌كرد، برای مخاطب قابل قبول نبود.

اكنون كه در سریال ‌تبریز در مه‌ را می‌بینید آیا از كلیت آن راضی هستید؟
بله، خودم این كار را خیلی دوست دارم و چیزهای زیادی را به واسطه آن آموختم.

به واسطه كدام نقش‌تان توانستید زندگی جدیدی را تجربه كنید‌؟
نقشی كه در فیلم پشت‌پرده مه داشتم. در این فیلم، نقش یك زن شمالی را ایفا می‌كردم كه با بچه‌های ناشنوا در ارتباط بود و به زبان بچه‌های ناشنوا حرف زدن خیلی برایم تازگی داشت.

برای بازی مقابل دوربین چقدر نقش‌تان را تجزیه و تحلیل می‌كنید؟
ببینید در وهله اول وقتی من نقشی را قبول می‌كنم یعنی این كه ‌آن را دوست دارم و می‌خواهم كه تجربه‌اش كنم. البته گاهی نقش موردنظر در زمان اجرا خوب از كار در نمی‌آید و لطمه می‌خورد، اما من سعی می‌كنم آن نقش را باور كنم و به جزء‌جزء شخصیت‌اش و وجهه‌های پنهانی‌اش برسم برای همین هم اگر چیزی در ارتباط با آن به ذهنم برسد با كارگردان یا نویسنده در میان می‌گذارم.

آیا در زمان اجرای نقش دیالوگ‌ها را هم تغییر می‌دهید؟
اگر نتوانم آنها را خوب ادا كنم با نظر كارگردان این كار را انجام می‌دهم.

من فكر می‌كنم در این زمینه تجربه‌های بازی در تئاتر به‌شما كمك می‌كند، درست است؟
بله. چون در تئاتر بداهه‌پردازی به شكل جدی‌تر وجود دارد و دست بازیگر بازتر است. اما در تلویزیون هم فضا به لحاظ وجود دوربین بسته‌تر است و هم همه چیز باید براساس قصه و فیلمنامه پیش برود.

هیچ وقت شده شخصیت‌هایی را كه در فیلم بازی كردید در شما ادامه پیدا كنند و از شما شخصیت دیگری بسازند؟
نه تا به این حد. ضمن این كه باید بگویم تمامی شخصیت‌هایی كه تا به حال بازی كرده‌ام به نوعی از فیلتر ذهن می‌گذشته‌اند و متجلی شده‌اند. به هر حال هیچ كدام از نقش‌هایم نه در من متجلی هستند، نه تكامل یافته‌اند و نه در من باقی می‌مانند.

از آنجایی كه كارگردان‌ها و تهیه‌كنندگان ما معمولا آدم‌های ریسك‌پذیری نیستند و بیشتر به دنبال بازیگرانی هستند كه قبلا نقش‌هایی را بازی كرده‌اند آیا در آینده باز هم شما را در نقش‌های مثبت خواهیم دید؟
امیدوارم این‌طور نباشد. هر‌چند كه باز هم می‌گویم تمامی نقش‌های مثبت من با یكدیگر فرق داشته‌اند. اما خودم هم دوست دارم كه نقش‌های متفاوتی را تجربه كنم.

مثلا دوست دارید نقش طنز بازی كنید؟
بله. اگر خوب و حساب شده باشد و طنز واقعی باشد و نه هجو.

در حال حاضر مشغول چه كاری هستید؟
در تئاتری به نام «لابی» بازی می‌كنم كه در این كار در نقش یك زن عصبی ظاهر شده‌ام كه از نظر روحی كاملا به هم ریخته است و قرار است كه این كار بعد از جشنواره تئاتر فجر به روی صحنه برود.

فكر می‌كنید مخاطبان‌تان بتوانند شما را در این نقش باور كنند؟
بله، البته ممكن است در ابتدا كمی جا بخورند به خاطر همان ذهنیتی كه از من دارند، اما فكر می‌كنم در ادامه بتوانند شخصیتم را باور كنند.

به مدت طولانی و هر شب روی صحنه بازی كردن سخت‌تر است یا بازی مقابل دوربین؟
هیچ‌كدام. در عین حال كه انجام هر دوی این كارها دشوار است. اما چون به حرفه‌ام علاقه‌مندم سختی‌های آن برایم شیرین است. البته دست بازیگر در تئاتر به مراتب بازتر از تلویزیون است و با مخاطب نفس به نفس است.

برای تلویزیون هم كاری انجام داده‌اید كه در آینده بتوانیم شاهد آن باشیم‌؟
بله. در سریال سی‌امین روز بازی كرده‌ام كه قرار است از شبكه دو سیما پخش شود.

هنوز هم مایل به دوری از سینما هستید؟
فیلمنامه‌های خوبی در این زمینه پیشنهاد نمی‌شود. از طرفی بازی در تلویزیون چه در سریال و چه در تله‌فیلم را خیلی دوست دارم.

به خاطر مخاطبانش؟
هم به خاطر مخاطبانش و هم این كه در حال حاضر خیلی از كارگردان‌های سینما هم به تلویزیون آمده‌اند و دارند برای این رسانه كار می‌كنند و از این‌رو كارهای تلویزیونی از كیفیت بهتری برخوردار است.

منبع: jamejamonline.ir

پربیننده ترین خبرها
آخرین خبرها
در پرشین وی بخوانید
در پرشین وی بخوانید
سایر مطالب این بخش
سایر مطالب این بخش
آگهی رایگان  لباس شب