تازه های خواص خوراکیها

خواص آويشن

در زبان انگليسي آويشن تحت عنوان Thymus Valgaris تلفظ مي‌شود که تيموس يک لغت يوناني و به معناي شجاع است. در يونان باستان زنان اين گياه را به لباس شوهرانشان که عازم جنگ بودند مي‌دوختند زيرا آنها معتقد بودند که...

در زبان انگليسي آويشن تحت عنوان Thymus Valgaris تلفظ مي‌شود که تيموس يک لغت يوناني و به معناي شجاع است. در يونان باستان زنان اين گياه را به لباس شوهرانشان که عازم جنگ بودند مي‌دوختند زيرا آنها معتقد بودند که آويشن سبب شجاعت و در نتيجه پيروزي همسرانشان در جنگ مي‌شود.

به گزارش لقمه از پايگاه سلامت "پزشکان بدون مرز"، آويشن يکي از قديمي‌ترين گياهان دارويي است به طوري که مصريان و يونانيان باستان از آويشن براي درمان بيماري‌هاي خود استفاده مي‌کرده‌اند. در کتب مذهبي از آويشن به عنوان گياه مورد علاقه حضرت موسي(ع) ياد شده است.
آويشن گياهي از خانواده نعناعيان و گياه بومي نواحي شرقي مديترانه است. اين گياه چند ساله به صورت بوته‌هاي متراکم و پرشاخه رشد مي‌کند. قسمت‌هاي دارويي آن، سرشاخه‌هاي آن و برگهاي خشک شده آن است.
**خواص دارويي:
- آويشن به عنوان گياهي ضدعفوني کننده شناخته‌ شده است. محلول شستشوي دهان که حاوي آويشن باشد در درمان عفونت لثه موثر است و به همين دليل براي تهيه برخي از دهانشويه‌ها، خمير دندان‌ها نيز به کار مي‌رود.
- آويشن در درمان بيماري مجاري تنفس فوقاني از قبيل برونشيت و آسم تاثيرات مفيدي دارد و براي معالجه سرفه و گلودرد استفاده مي‌شود.
- آويشن داروي سنتي دردهاي معده و روده است. جوشانده اين گياه در درمان پيچش روده و اسهال موثر است و براي دفع انگلهاي روده، در گذشته از آويشن استفاده مي‌کرده‌اند.
- آويشن داراي اثرات ضدقارچي و ضدباکتريايي قوي است و اين خاصيت به دليل وجود تيمول و کارواکرول در اسانس اين گياه است و اين اسانس داراي اثرات ضداسپاسم، ضد سرفه و خلط‌آور است.
- شستن سر با محلول رقيق اسانس آويشن سبب افزايش جريان خون در پوست سر و قوي شدن غده‌هاي مو و در نتيجه جلوگيري از ريزش مو مي‌شود.
- استفاده از اسانس آويشن براي مبتلايان به دردهاي عضلاني، مفصلي و روماتيسمي مفيد است.
- آويشن عامل تصفيه‌کننده خوبي بوده و در درمان بيخوابي و امراض جهاز هاضمه مفيد است.
- آويشن ضدتشنج و ضد صرع و ضد نفخ بوده و براي تقويت بينايي و معده هم مفيد است.
- در خوردن آويشن نبايد زياده‌روي کرد زيرا باعث بروز آلبومين در ادرار مي‌شود. همچنين مصرف آن براي زنان حامله و باردار توصيه نمي‌شود.


منبع سلامت

پربیننده ترین خبرها
آخرین خبرها
در پرشین وی بخوانید
در پرشین وی بخوانید
سایر مطالب این بخش
سایر مطالب این بخش
آگهی رایگان  لباس شب