تازه های خواص خوراکیها

    قهوه چه تاثیراتی در حملات آسم دارد

    قهوه چه تاثیراتی در حملات آسم دارد؟

    قهوه به کاهش خستگی و افسردگی کمک می‌کند؟ تحقیقات نشان می‌دهند قهوه در بهبود حملات آسمی هم موثر است. این مقاله را بخوانید تا از خواص قهوه آگاه شوید.

آیا سرکه لاغر می‌کند؟

وقتي تصميم مي‌گيريم براي رسيدن به وزن ايده‌آل‌مان از هيچ كوششي فروگذار نباشيم، هر توصيه‌اي از سوي دوستان و آشنايان را به‌جان پذيرفته، شده براي چند روز آن‌‌ها را امتحان مي‌كنيم! اما خيلي وقت‌ها دست بالا، تنها براي يك هفته...

وقتي تصميم مي‌گيريم براي رسيدن به وزن ايده‌آل‌مان از هيچ كوششي فروگذار نباشيم، هر توصيه‌اي از سوي دوستان و آشنايان را به‌جان پذيرفته، شده براي چند روز آن‌‌ها را امتحان مي‌كنيم! اما خيلي وقت‌ها دست بالا، تنها براي يك هفته به آن عمل مي‌كنيم، و آن ‌را به‌دست فراموشي مي‌سپريم. در ميان انواع و اقسام اين سفارش‌ها، خوردن مرتب سركه، به‌خصوص سركه سيب به‌چشم مي‌خورد. اين‌كه اگر اين چاشني را در حجم بيشتر، دركنار آب مصرفي روزانه، يا با غذا و سالاد و وعده‌هاي اصلي ميل كنيم، زودتر و بيشتر وزن‌مان كم خواهد شد... اما واقعيت كمي با اين صحبت‌ها فرق مي‌كند. به‌اين‌دليل، ما نيز مي‌خواهيم حقايقي را در اين باره از سوي دكتر سيدضيالدين مظهري، متخصص تغذيه و رژيم‌درماني برايتان بازگو كنيم؛ ايشان مي‌گويد:

به‌طور‌كلي، سركه از چاشني‌هاست و به‌نظر مي‌رسد با افزايش اسيد معده به هضم غذا، به‌خصوص غذاهاي سنگين و پرچرب كمك مي‌كند. قبل از هرچيز فراموش نكنيد كه لاغري با كاهش وزن فرق مي‌كند. لاغري زماني به وقوع مي‌پيوندد كه بافت چربي بدن مي‌سوزد و كاهش پيدا مي‌كند، اما كاهش‌وزن ممكن است بر اثر دفع آب بدن نيز به‌وجود آيد، زيرا همان‌طور كه مي‌دانيد، 60 درصد وزن بدن آب است و با كاهش آب بدن، وزن و سايز هم ناخودآگاه كم مي‌شود. به‌اين‌دليل ممكن است، خوردن سركه نيز به دليل تغيير در PH خون، دفع آب را از طريق افزايش مقدار ادرار فراهم آورده و به اين ترتيب موجب كم شدن آب بدن شود. حتي اگر اين چاشني با سالاد سبزيجات ميل شود، اين دفع آب بيشتر خواهد شد و از آن‌جا كه تجمع آب ميان بافتي در بدن مي‌تواند چاقي را بيش از هر زمان ديگري نمايان كند، با دفع آب و كاهش حجم مايع ميان‌بافتي، سايز نيز كاهش پيدا مي‌كند. ديده شده كه با روش‌هايي مانند سونا يا روش‌هايي كه مكانيسم اثرشان دفع آب بدن است، بلافاصله بعد از يك تا دو روز، آب دفع شده دوباره جايگزين خواهد شد و وزن كم شده دوباره برمي‌گردد؛ بنابراين، اين روش‌ها چندان ماندگار و قابل اعتماد نيستند. در حالي كه كاهش وزن در اثر سوختن چربي‌ها و كاهش حجم اين بافت، ماندگارتر خواهد بود.

همان‌طور كه گفتيم، سركه به تجزيه چربي دريافتي كمك مي‌كند، اما اگر با افزايش تحرك بدني همراه شود، موثرتر خواهد بود؛ زيرا اين توصيه‌ها تنها يك راه كمكي بوده و راه‌حل اصلي، كاهش انرژي دريافتي و افزايش انرژي مصرفي است. زيرا در دنيا غذايي وجود ندارد كه اگر به‌طور مرتب فرد آن‌ را ميل كند، روزبه‌روز از وزن‌اش كم شود، آن هم از طريق كاهش بافت چربي‌هاي بدن.
به‌علاوه، سركه‌هايي كه به‌طور طبيعي از ميوه‌ها تهيه مي‌شوند، در مقايسه با سركه‌هاي صنعتي ارجحيت دارند و اين تفاوت حتي در انواع سركه‌هاي تهيه‌شده از ميوه‌هاي مختلف نيز ديده مي‌شود. به اين ترتيب كه ميزان و نوع قند در ميوه‌ها فرق كرده و اين موضوع مي‌تواند در ميزان اسيدي بودن و طعم سركه تأثيرگذار باشد و خواص گوارشي آن‌را نيز تحت تأثير قرار دهد. بنابراين خوردن سركه‌سيب روشي كمكي است كه اگر با يك برنامه غذايي كم‌كالري و افزايش فعاليت بدني همراه شود، مي‌تواند اثربخش باشد. اما باز هم بايد خاطر نشان كرد كه نبايد در مصرف آن زياده‌روي كرد، زيرا ماندگار‌ترين روش، كاهش ميزان انرژي دريافتي است كه با كم شدن بافت چربي همراه خواهد بود.
منبع: زندگی ایده آل

پربیننده ترین خبرها
آخرین خبرها
در پرشین وی بخوانید
در پرشین وی بخوانید
سایر مطالب این بخش
سایر مطالب این بخش
آگهی رایگان  لباس شب