تازه های علمی ، آموزشی

مشهورترين مدل‌هاي عينك آفتابي

وقتي از مدل‌هاي گوناگون عينك آفتابي صحبت مي‌كنيم، منظورمان كارخانه‌هاي توليد‌كننده آنها نيست بلكه شكل ظاهري آنها مورد نظر است. تنوع عينك‌هاي آفتابي سرسام‌آور و گيج‌كننده است اما بعضي از مشهورترين و پرفروش‌ترين آنها عبارتند از: ظ مدل اوناسيس (يا...

وقتي از مدل‌هاي گوناگون عينك آفتابي صحبت مي‌كنيم، منظورمان كارخانه‌هاي توليد‌كننده آنها نيست بلكه شكل ظاهري آنها مورد نظر است. تنوع عينك‌هاي آفتابي سرسام‌آور و گيج‌كننده است اما بعضي از مشهورترين و پرفروش‌ترين آنها عبارتند از:

ظ مدل اوناسيس (يا جكي اُ: ) مخصوص زنان است و توسط ژاكلين اوناسيس، همه‌گير شد. قبل از او، خود اوناسيس (سرمايه‌دار معروف) در دهه 60 چنين عينكي مي‌زده است. اين عينك در سال 2000 دوباره محبوب شد و همچنان پرطرفدار است، به خصوص در ميان زنان مسن. عدسي و قاب اين عينك بسيار بزرگ است. هنرپيشه‌هاي معروف براي فرار از دست خبرنگارن سمج (پاپاراتزي) چنين عينك‌هايي به چشم مي‌زنند.

ظ مدل آينه‌اي‌)Mirror(‌ : نام ديگر آن عينك كاپ (مامور پليس) است. چون بسياري از پليس‌هاي آمريكايي از آن استفاده مي‌كردند، به اين اسم شناخته مي‌شود. اين نوع عينك با عينك نوع خلباني زياد اشتباه مي‌شود.

ظ مدل خلباني )Aviator(‌ : عدسي‌هاي آن تقريبا گلابي‌شكل و بزرگ است و قاب فلزي دارد. اولين مدل آن در سال 1936 توسط شركت ري‌بن و براي نيروي هوايي آمريكا طراحي شد. محبوبيت اين نوع عينك در ميان هوانوردان در سرتاسر جهان، هنوز كه هنوز است باقي است و كم نشده است. اين عينك در دهه 60 تا 80 ميلادي در بين جوانان بسيار محبوب بود.

ظ مدل رهنورد )Wayfarer(‌ : اين عينك نيز اولين بار توسط شركت ري‌بن طراحي شد. در دهه 50 و به‌خصوص در هاليوود فوق‌العاده پرطرفدار بود. جيمز دين، هنرپيشه معروف آمريكايي، بيشتر اوقات آن را به چشم داشت. طبق آمار، اين مدل، پرفروش‌ترين مدل عينك آفتابي تا امروز بوده‌است.

ظ مدل چاي )Tea(‌ : به آن عينك <جان لنون> يا <اوزي> هم مي‌گويند. قاب مفتولي و عدسي‌هاي كاملا گرد دارد. بيشتر جنبه زيبايي دارد و در دهه 60 ميلادي بسيار محبوب بود. خواننده‌هاي غربي سرشناسي مانند جان لنون، اوزي اوزبورن و ميك جگر اين نوع عينك را به چشم مي‌زدند.

ظ مدل يخچالي )Glacier(‌ : عدسي‌هايي گرد با چشم‌بند چرمي دارد كه دور تا دور عدسي را مي‌پوشاند و اجازه ورود نور از اطراف آن را نمي‌دهد. براي تردد در مسيرهاي پوشيده از برف و يخ مناسب است. چون نور بسياري كمي را از خود عبور مي‌دهد، براي رانندگي يا ديگر كارهاي روزمره كه به ديد كافي نياز دارد، استفاده نمي‌شود.

ظ مدل شوهرم كتكم مي‌زند )My Husband Beats Me(‌ : عينك‌هاي بزرگ و بسيار تيره كه استفاده از آنها از مناطق حومه سيدني استراليا شروع شد و به ديگر نقاط جهان رسيد. وجه تسميه آن هم معلوم است. نام آن اگر چه نوعي شوخي به نظر مي‌رسد، اما بسياري‌ها در كشورهاي انگليسي‌زبان در هنگام خريد، از عين اين عبارت براي رساندن منظور خود استفاده مي‌كنند.

پربیننده ترین خبرها
آخرین خبرها
در پرشین وی بخوانید
در پرشین وی بخوانید
سایر مطالب این بخش
آگهی رایگان  لباس شب