تازه های علمی ، آموزشی

جدیدترین داروی درمان آلزایمر در کشور

تهران - خبرگزاری ایسکانیوز: جدیدترین داروی درمان آلزایمر با نام «دونپزیل» که به صورت قرص مصرف می‌شود، به همت متخصصان داخل کشور و با مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به تولید انبوه رسید. ‌به گزارش روز شنبه...


تهران - خبرگزاری ایسکانیوز: جدیدترین داروی درمان آلزایمر با نام «دونپزیل» که به صورت قرص مصرف می‌شود، به همت متخصصان داخل کشور و با مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به تولید انبوه رسید.‌به گزارش روز شنبه خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران"ایسکانیوز" ‌علیرضا مجد،‌ مدیر عامل شرکت دارو درمان پار‌س که به مناسبت روز جهانی آلزایمر (30 شهریور) در یک برنامه تلویزیونی افزود: مصرف یک بار در روز این قرص جدید، عوارض جانبی کم‌تر و اثر‌بخشی مناسبی به همراه دارد.
وی با اشاره به اینکه سایر داروهای درمان آلزایمر با افزایش دوز به صورت پلکانی هر 3 یا 4 هفته از سوی پزشکان تجویز می‌شود و 2 تا 3 ماه طول می‌کشد تا حداکثر دوز دارو را بتوان برای بیمار تجویز کرد، یادآور شد:‌ تنظیم دوز دونپزیل بسیار ساده است و پس از یک ماه دوز پنجم میلی‌گرم آن به 10 میلی‌گرم افزایش یافته و این روند در طول درمان ادامه می‌شود.
به گفته دکتر مجد، مصرف دونپزیل در درمان آلزایمر شدید به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز رسیده است‌ اما مصرف سایر داروهای مشابه درمان آلزایمر تنها در موارد خفیف و متوسط مورد تأیید قرار گرفته است.
وی ادامه داد : قیمت دونپزیل تولید داخل برای هر قرص 150 تومان بوده که این رقم برای مشابه خارجی آن بین 3 هزار و 600 تا 4 هزار تومان است.
مدیر عامل شرکت دارو درمان پارس تصریح کرد: طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، در ایران حدود 300 هزار نفر بیمار مبتلا به بیماری آلزایمر وجود دارد که آمار مصرف دارو نشان می‌دهد از این تعداد در سال 85 کم‌تر از 10 هزار نفر درمان شده‌اند.
وی درباره کیفیت تولید داروی دونپزیل تولید شده در داخل کشور ، گفت: از نظر کیفیت، هر داروی تولید داخل باید استانداردهای جهانی مورد نظر وزارت بهداشت را کسب کند، در همین راستا در تولید این دارو نیز استانداردهای لازم رعایت شده و تأییدیه‌های لازم از وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پرورش پزشکی نیز دریافت شده است.
‌آلزایمر نوعی بیماری پیش رونده مغزی است که در صورت درمان نشدن، موجب زوال عقل شده و فرد قدرت تفکر و اعمال عالی مغز خود را به همراه حافظه از دست می‌دهد./110/

پربیننده ترین خبرها
آخرین خبرها
در پرشین وی بخوانید
در پرشین وی بخوانید
سایر مطالب این بخش
آگهی رایگان  لباس شب