تازه های علمی ، آموزشی

تشخيص بيماريهاي معده

بيماريهاي معده علامت اختصاصي ندارند ولي مجموعه اي از علائم ممکن است راهنمائي کننده باشد . هر نوع انسداد معده ايجاد بي اشتهائي و سيري زودرس مي کند . اين حالت هم در بدخيمي هاي معده ديده مي شود...


بيماريهاي معده علامت اختصاصي ندارند ولي مجموعه اي از علائم ممکن است راهنمائي کننده باشد . هر نوع انسداد معده ايجاد بي اشتهائي و سيري زودرس مي کند . اين حالت هم در بدخيمي هاي معده ديده مي شود و هم در زخم معده ناشي از تومورهائي که از ساير مناطق بدن به معده مي آيند باعث سيري زودرس مي گردند . بي اشتهائي شديد و کاهش وزن غالباً نشانه بدخيمي است .

تهوع وا ستفراغ از علائم بيماريهاي معده است که معمولاً در انسداد خروجي معده استفراغ ناموفق نيز ممکن است ايجاد شود . تهوع و استفراغ ناشي از انسداد خروجي معده بيش از يکساعت پس از مصرف غذا رخ مي دهد و ممکن است که حاوي مواد غذائي هضم نشده از ۱۲ ساعت قبل باشد ، اين نوع استفراغ صفراوي نيست . استفراغ اغلب درد ناشي از زخم معده را رفع مي کند .

بازگشت ترشحات معده با سوزش سردل و علائم تنفسي ناشي از ريختن ترشحات و مواد به مجاري هوايي همراه است.

درد با منشاء معده در زير جناغ احساس مي شود ولي ماهيت درد تشخيصي نيست . مخاط معده فاقد گيرنده ي درد مي باشد لذا اغلب ضايعات معده تا مراحل پيشرفته دردناک نمي شوند . درد سرطان معده مداوم بوده و با غذا تشديد مي شود.

دردهاي دوازدهه معمولاً سوزشي بوده و در زير جناغ ظاهر مي شوند ، اين درد معمولاً با غذا و آنتي اسيد بهتر مي شود ، ولي درد زخم معده پس از غذا خوردن زودتر شروع شده وبا خوردن غذا و آنتي اسيد نيز بهبود نمي يابند .

سوراخ شدن زخم با درد شديد و منتشر شکم همراه است . از دست دادن خون از تظاهرات شايع بيماريهاي معده است . از دست دادن خون ممکن است خفيف و مزمن و يا به صورت خون نهفته باشد و فقط در آزمايش مشخص شود . خونريزي شديدتر به صورت سياه رنگ شدن مدفوع تظاهر مي يابد .

بدخيمي ها موجب خونريزي خفيف و مزمن مي گردند . زخم و التهاب نيز مي توانند درجاتي متغير از خونريزي ايجاد کنند .

کاهش وزن ممکن است از علائم بيماري معده باشد . ضمناً جالب است بدانيم که کاهش وزن بيشتر در زخم هاي معده ديده مي شود تا زخم هاي دوازدهه زيرا در بيماران مبتلا به زخم معده با خوردن غذا بدتر مي شود ، لذا اين افراد کمتر ، مي خورند ولي در مبتلايان به زخم دوازدهه غذاخوردن باعث بهبود درد مي شود . لذا اين افراد غذاي بيشتري مي خورند .


پربیننده ترین خبرها
آخرین خبرها
در پرشین وی بخوانید
در پرشین وی بخوانید
سایر مطالب این بخش
آگهی رایگان  لباس شب