جداسازي و بازيافت نانوذرات به كمك گرما

فارس: برخي از نانوذرات از طلا هم گرانبهاترند؛ زيرا به‌دليل داشتن قابليت بازيافت باعث كاهش قابل توجه هزينه‌ها مي‌شوند. هم‌اكنون گروهي از محققان دانشگاه بريستول نوعي ميكروامولسيون‌ها را ابداع كرده‌اند كه امكان جمع‌آوري، بازيافت و استفاده‌ مجدد از نانوذرات را آسان‌تر مي‌كنند.

محققان دانشگاه بريستول انگلستان، مخلوطي از آب و روغن را تهيه كرده‌اند كه باعث سهولت جمع‌آوري و بازيافت نانوذرات مي‌شود. آنها با استفاده از نانوذرات روي و كادميوم در آزمايشگاه نشان دادند كه چگونه آب و روغن در اثر گرما به‌صورت دو لايه‌ي مجزا از هم جدا مي‌شوند و تنها يك لايه حاوي نانوذرات است كه جمع‌آوري مي‌شوند.

نكته‌ مهم اين است كه ذرات جمع‌آوري‌شده شكل و خواص شيميايي خود را حفظ مي‌كنند كه اين امر استفاده‌ مجدد آنها را امكان‌پذير مي‌سازد. اين روش مي‌تواند كاربرد فناوري‌نانو را در نسل جديد پيل‌هاي خورشيدي، نمايشگرهاي الكترونيكي و محصولات ديگر تسريع كند.

جمع‌آوري و بازيافت نانوذرات كار مشكلي است؛ زيرا به هم چسبيده و به‌صورت توده درمي‌آيند. ولي در اين تحقيق از حلال جديدي استفاده شده كه براي فناوري نانو بسيار مناسب است و مزيت عمده‌ي آن نسبت به روش‌هاي قبلي، آرام و ملايم بودن آن است؛ به‌طوري‌كه ساختار و پايداري نانوذرات حفظ مي‌شود، همچنين امكان جداسازي و جمع‌آوري سريع آنها در حد زدن يك كليد و با تغيير دما فراهم مي‌شود. اين فرايند ساده مي‌تواند در سيستم‌‌هاي تصفيه و تميزكاري به‌منظور جمع‌آوري و استفاده‌ي مجدد نانومواد كاربرد داشته باشد.

جزئيات اين مطالعه در مجله Lungmuir منتشر شده‌است.

كنترل قند خون مانع از آسيب به قلب نمي شود

ديابت شيرين "ديابتي كه ادرار شيرين است" شايع ترين نوع ديابت بوده و كنترل قند خون در اين بيماري مانع از آسيب به قلب نمي شود.

دكتر محمدرضا محمد حسني متخصص قلب و عروق در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: ديابت بيماري است كه خطر سكته هاي قلبي را دو برابر افزايش مي دهد.

محمد حسني اظهار داشت: ديابت يكي از فاكتورهاي مهم در ابتلا به بيماري هاي قلب و عروق است و به دليل اينكه اين بيماري مي تواند بدون علامت باشد ، بيمار از آسيبي كه به قلب وي وارد مي شود ، اغلب ناآگاه است.

وي با بيان اينكه ديابت موجب مي شود حساسيت سلول هاي جداره عروق قلبي به انسولين كاهش يابد ، خاطرنشان كرد: با گذشت زمان ضخامت جداره عروق افزايش مي يابد و فرد در خطر ابتلا به سكته هاي قلبي قرار مي گيرد.

وي تصريح كرد: ديابت در بسياري از موارد علامتي ندارد و به همين علت بهتر است افرادي كه قند خون بالا دارند ، سالي يك بار سلامت قلبي خود را كنترل نمايند.

محمد حسني افزود: سيگار، ديابت و كم تحركي مهمترين عواملي هستند كه سلامت قلب افراد را تهديد مي كنند.

وي خاطرنشان كرد: كنترل قند خون به وسيله داروها، مانع از آسيب به قلب نمي شود و افراد مبتلا به ديابت بايد به اين نكته توجه كنند كه قند خون در صورت كاهش يافتن به معني درمان قطعي ديابت نيست و به همين علت قلب هميشه در معرض آسيب ديدن قرار دارد.

نابودی آی- پد در آمریکا نزدیک است!

کارشناسان امنیت انفورماتیک با هشدار بر نابودی نزدیک محصول جدید اپل اعلام کردند که هکرها نه تنها اطلاعات شخصی کاربران آمریکایی "آی- پد" را جمع آوری می کنند بلکه با هک کردن یک کد سری می توانند موقعیت جغرافیایی کاربر را هم ردیابی کنند.

مهر: چندی قبل کارشناسان هشدار دادند که هکرها اقدام به جمع آوری اطلاعات شخصی کاربران آمریکایی "آی- پد" از طریق یک حفره امنیتی در وب سایت اپراتور موبایل AT&T کرده اند.

در این یورش سارقان انفورماتیکی به "آی- پد" حداقل 114 هزار نام از میان شخصیتهای مهم سیاسی، هنری و نظامی در معرض خطر قرار گرفتند.

اکنون کارشناسان امنیتی در هشدار جدیدی اعلام کردند که نه تنها این خطر مربوط به آدرسهای ایمیل سرقت شده است بلکه اکنون هکرها موفق شده اند به یک کد سری با عنوان ICC-ID نفوذ کرده و از طریق آن محل جغرافیایی کاربر "آی- پد" و همچنین اطلاعات حساس آنها را در لحظه استفاده از اینترنت موبایل ردیابی کنند.

براساس گزارش وال استریت ژورنال، ICC-ID شماره سریال سیمکارت است. با نفوذ به این کد هکرها می توانند به کد دیگری به نام IMSI دسترسی یابند.

با کمک کد IMSI هکر می تواند مشترکان اپراتور AT&T را در پایگاه داده های این شرکت مخابراتی شناسایی کند.

پس از عملیات شناسایی، کاربری که برای دسترسی به اینترنت وارد شبکه مخابراتی AT&T می شود می تواند توسط هکرها ردیابی شود و هکرها تمام اطلاعات شخصی از قبیل نام، آدرس، شماره تلفن و آخرین موقعیت جغرافیایی کاربر در لحظه اتصال به اینترنت موبایل را از این پایگاه داده ها دریافت کند.

به گفته کارشناسان امنیت انفورماتیک کدهای IMSI اطلاعات بسیار حساسی هستند. در حال حاضر به نظر می رسد تنها راه حل، تعویض سیمکارت باشد.

رئیس هئیت مدیره AT&T اطمینان داد کاربران به محض ارائه درخواست یک سیمکارت جدید بلافاصله آن را دریافت می کنند.

این شرکت مخابراتی که در آمریکا تنها ارائه دهنده خدمات "آی- فن" و نسخه نسل سوم "آی- پد" است، همواره به دلیل ارائه خدمات بد در یک موقعیت بدون رقیب به خصوص در شهرهای سانفرانسیسکو و نیویورک مورد انتقادات شدیدی قرار گرفته است.

مواد هوشمندی که به هواپیما تبدیل می شوند

دانشمندان موفق به ابداع صفحات خود تا شونده ای از جنس فایبرگلاس شده اند که می توانند خود را به شکل یک قایق یا هواپیمای اریگامی (نوعی فن تا زدن کاغذ برای ساخت اشکال مختلف) تبدیل کنند.
این دستاورد می تواند مسیر تولید مواد قابل برنامه ریزی که روزی می توانند عملکردی مانند چاقوهای همه کاره Swiss Army داشته و برای ساختن ابزار مختلف به هر شکلی تا شوند را هموار سازد.

این صفحات ضخامتی کمتر از نیم میلیمتر داشته و از موزاییکهای مثلث شکلی تشکیل شده و به واسطه اتصالات انعطاف پذیر سیلیکونی به یکدیگر وصل شده اند.

دانشمندان MIT برای به وجود آوردن توانایی خود تا شوندگی در این صفحات نوارهایی 100 میکرونی از آلیاژ نیکل-تیتانیوم که با تغییر حرارت تغییر حالت می دهند، نصب کردند. همچنین بر روی این صفحات شبکه ای از نوارهای پلاستیکی قابل انعطاف و کشسان با پوشش مسی قرار گرفتند تا نقش سیمها را بازی کنند.

زمانی که جریان برق از میان سیمهای مسی عبور کرده و آلیاژ را تا 70 درجه سلیسیوس حرارت می دهد، صفحه از حالت صاف به حالت تا شده درآمده و کل صفحه را به شکلهای مختلفی تا می کنند.

به گفته محققان ایده اصلی در ساخت این صفحات دسترسی به ساختاری است که می تواند شکلهای مختلفی را متناسب با آنچه به آن نیاز است، انتخاب کرده و به آن شکلها تغییر حالت دهد. در این صورت به جای حمل کردن یک جعبه ابزار با تمامی قطعات خاص و سنگینش می توان تعداد محدودی از این صفحات را به همراه داشت تا در زمان نیاز آنها را به ابزار مورد نظر تبدیل کرد.

دانشمندان برای برنامه ریزی کردن جهت تا خوردگی ها در صفحه هوشمند از مدارهای برچسب مانند مورد نیاز برای اتصال به سیستم محرکی که منجر به ساخته شدن ساختاری سه بعدی خواهد شد، استفاده کردند.

در حالت نظری یکی از این صفحات می تواند به صورت خودکار تا خورده و هر شکل سه بعدی را به وجود آورد اما در عمل محققان با محدودیتهایی از قبیل ابعاد، وسعت و انعطاف پذیری صفحات مواجهند.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، در حال حاضر نیروی مورد نیاز این صفحات از منابع خارجی تامین می شود اما به گفته محققان در آینده می توان لایه های منبع و یا مولد انرژی از قبیل صفحات خورشیدی را نیز به این صفحات افزود تا بدون نیاز به اتصال به کابلهای حامل انرژی، نیروی مورد نیاز خود را تامین کنند.

یک نمایش هوایی بسیار جالب

یک نمایش هوایی بسیار جالب
ماهواره اروپایی Goce موفق شد اولین نقشه میدان جاذبه زمین را ارائه کند و تائید کند که زمین کاملا کروی نیست و بیشتر شبیه به یک کدو است.
ماهواره Goce (مکتشف میدان گرانشی و حالت پایدار چرخش اقیانوسی) در مارس 2009 از سوی آژانس فضایی اروپا به مدار پرتاب شد.

اکنون نتایج بررسیهای این ماهواره که در اجلاس "سیاره زنده" اسا در نروژ ارائه شده است نشان می دهد که میدان گرانش زمین به گونه ای گسترده شده که به زمین شکلی شبیه به کدو داده است.این نقشه جدید با دقیق ترین اندازه گیریهای نیروهای جاذبه تهیه شده است.

راینر رامل مدیر علمی این ماموریت از دانشگاه فنی مونیخ در خصوص این نقشه جدید اظهار داشت: "ما با استفاده از داده های Goce در حال رسیدن به اطلاعات بسیار خوبی درباره نقاط کلیدی سیستم آب و هوایی زمین هستیم. این اطلاعات حاصل دو ماه اندازه گیریهای دقیق این ماهواره در دوره نوامبر- دسامبر 2009 است."

دانشمندان حاضر در این پروژه توضیح دادند: "تصاویر جدید ماهواره Goce زمین را همانند یک سیب زمینی یا کدو نشان می دهند. این تصاویر و اطلاعات می توانند خط افق را با دقت بیشتری شرح دهند و بنابراین در مراحل مختلف کارهای ساختمانی از اهمیت بالایی برخوردارند."

براساس گزارش آنسا، اندازه گیری میدان جاذبه زمین به درک بهتر چرخش جریانهای اقیانوسی کمک کرده و روند چرخش جریانهای اقیانوسی نیز نقش مهمی در درک روند آب و هوای زمین ایفا می کنند.

طبق پیش بینی های رسمی، ماموریت ماهواره Goce تا آوریل 2011 به طول می انجامد اما تا پایان سال جاری باید برای طولانی تر کردن مدت فعالیت این ماهواره تصمیم گیری شود.

نقشه جاذبه

در ساخت این ماهواره بیش از 40 موسسه تحقیقاتی از 13 کشور اروپایی شرکت کرده اند. Goce سیاره زمین را از فاصله 250 کیلومتری رصد می کند.

به گفته این محققان، اطلاعات Goce در عرصه های مختلفی مثل نقشه برداریهای اقیانوسی، زلزله شناسی و آتشفشان شناسی کاربرد دارند. برای مثال در آتشفشان شناسی، تراکم ماده در داخل زمین با میدان گرانشی اندازه گیری در آن منطقه ارتباط دارد و این اطلاعات می تواند شروع خوبی برای تعیین میزان ماگما باشد

.

در زلزله شناسی، جابجایی های پلاکهای زمین با انفصال و بدشکلیهای میدان گرانش زمین در شکافهای گسلها مرتبط است.
در این اجلاس همچنین نتایج بررسیهای دو ماهواره دیگر آژانس فضایی اروپا به نامهای "اسموز" (رطوبت خاک و شوری اقیانوس) و "کریوست" ارائه شدند.

اسموز اندازه گیریهای جدیدی را از سطح شوری اقیانوسها و "کریوست" اطلاعاتی درباره یخهای اقیانوسهای منجمد شمالی و جنوبی به دست آورده اند.

سفر به درون بازی های رایانه ای

سفر به درون بازی های رایانه ای
اولین گوی مجازی عمومی، توپی بزرگ که به انسان اجازه می دهد درون جهانی مجازی راه برود، بدود و بر روی زمین بخزد در هتلی در لاس وگاس آمریکا راه اندازی شد.


این گوی تا کنون تنها برای ارائه آموزشهای نظامی و یا تمرینات نیروهای پلیس مورد استفاده قرار می گرفته است.

اکنون با به چشم زدن عینکهای واقعیت مجازی، هر فرد در داخل این کره می تواند به جهان بازی های رایانه ای قدم گذاشته و دشمنان مجازی و خیالی خود را از پای در آورد و یا در میان آثار باستانی و تاریخی روسیه قدم بزند.

این کره سه متری از پلاستیکی مشابه پلاستیکهای سازنده لگوها ساخته شده و انحنای آن به محافظت از بازیکنان در شرایطی که کره به جایی سقوط کند، کمک می کند. توپ بر روی صفحه ای چرخ دار حرکت می کند و در زیر آن حسگرهای نوری مشابه آنچه در ماوسهای رایانه ها به کار گرفته شده است، حرکات توپ را بر روی مدارهای X و Y تحت نظر دارد.
برای واقعی تر به نظر رسیدن بازی بازیکن از نمایشگرهایی عینک مانند استفاده می کند. لپ تاپی اطلاعات مربوط به حسگرهای نوری و ژیروسکوپ، مغناطیس سنج و شتاب سنج موجود بر روی عینک را جمع آوری می کند تا تصاویری که در برابر چشم کاربر قرار می گیرند را خلق کند.

بر اساس گزارش گیزمگ، با ورود این کره های مجازی به اماکن عمومی و فروشگاه ها، افراد می توانند با کمک آن وارد تبلیغات یک فیلم سینمایی مشهور شوند و یا با استفاده از نرم افزار گوگل ارث بر روی زمین پرسه بزنند.

مرتاض هندی در حال ریاضت

مرتاض هندی در حال ریاضت
دانشمندان در حال مطالعه چگونگی این پدیده هستند.

تصوير روبات هاي انسان نماي خودمختار!

تصوير روبات هاي انسان نماي خودمختار!
تصوير روبات هاي انسان نماي خودمختار و قابل برنامه ريزي به نام نائو در غرفه فرانسه در اكسپوي 2010 شانگهاي در روز 19 ژوئن.

كشف يك فيل سفيد در برمه

رسانه هاي دولتي در برمه ( ميانمار) گزارش داده اند که بعد از هفته ها جستجو يک فيل کمياب مشهور به فيل سفيد در اين کشور به دام افتاده است.
فيل سفيد در اسطوره هاي بودايي اهميت زيادي دارد و در برخي نقاط جنوب شرق آسيا از قديم الايام، مظهر ثروت و قدرت تلقي مي شده است.

گزارش بی بی سی حاکي است که اين فيل در جنگل هاي "مانگدو"، در غرب برمه، رديابي شده است.تنها چيزي در باره فيل سفيد که واقعا سفيد است، اسمش است.

مژه هاي اين فيل کم رنگ و پوست بدنش در نور آفتاب برنزه است؛ البته برنزه اي که قهوه اي متمايل به قرمز رنگ پريده است.وقتي بدن اين فيل خيس مي شود همين رنگ، به صورتي تبديل مي شود.

با توجه به اين که امسال (با وجود نارضايتي مخالفان دولت)، در برمه انتخابات برگزار مي شود، حاکمان نظامي اين کشور مدتي است که در جستجوي نمادي از بخت و اقبال بوده اند.

گفته مي شود وقتي اوايل امسال شايعه شد در جنگل هاي واقع در غرب برمه، يک فيل سفيد ديده شده، ارتش يک گردان را فرستاده تا اين منطقه را جستجو و فيل را پيدا کند.

دستاورد نظاميان، يک فيل دو متري ماده تقريبا چهل ساله، با چشماني به رنگ مرواريد است.به احتمال زياد اين فيل به نيپيدو، پايتخت برمه منتقل مي شود و به ژنرال تن شيو، رهبر اين کشور اهدا خواهد شد.

او هرگز فيل سفيدي که به خودش تعلق داشته باشد، نداشته است هر چند که رهبران نظامي برمه با هواپيماهايي با نام فيل سفيد يک و فيل سفيد دو سفر مي کنند.

مكانيسم مؤثر در شكل‌گيري حافظه در مغز

دانشمند‌ان از كشف يكي از مكانيسم‌هاي موثر در شكل‌گيري حافظه در مغز خبر دادند.
به گزارش خبرگزاري فارس، سيناپس‌ به ‌معني مناطقي است كه سلول‌هاي مغزي به يكديگر متصل مي‌شوند كه از مدت‌ها پيش به عنوان محل اصلي تبادل اطلاعات و ذخيره آن در مغز شناخته شده هستند‌ .

اما هم‌اكنون محققان دريافته‌اند كه چطور مولكول‌هايي در محل سيناپس براي تثبيت كردن يك حافظه، رفتار مي‌كنند.
محققان اميدواراند اين يافته به توليد داروهاي جديد براي معالجه آلزايمر كمك كند و معتقدند با توجه به اين كشف معلوم مي‌شود كه اختلال در سلامت سيناپس‌ها به طور فزاينده عامل بروز آلزايمر است.
براي شكل‌گيري و تثبيت حافظه، وجود يك سيناپس قوي ضروري است و اين فرايند شامل ساخت پروتئين‌هاي جديد است.
پيش از اين فرايند توليد پروتئين‌هاي لازم براي اين منظور معلوم نبود‌ اما اكنون دانشمند‌ان دانشگاه كاليفرنيا نشان داده‌اند كه توليد پروتئين‌هاي مورد نياز براي شكل‌گيري حافظه و تثبيت خاطرات فقط زماني امكان‌پذير است كه مولكول RNA فعال شود.
كشف پروتئين‌هايي كه مغز براي شكل‌گيري و تثبيت حافظه به آنها نياز دارد، در درمان اختلالات حافظه‌اي بسيار مهم است.

تعيين دقيق سن جهان

جام جم آنلاين: دانشمندان به کمک ابزار جديد، سن جهان را سيزده ميليارد و 750 ميليون تا سيزده ميليارد و 170 ميليون سال برآورد کردند.
به گزارش واحد مرکزي خبر به نقل از پايگاه اينترنتي اسپيس، اندازه و سن جهان و نيز سرعت گسترده شدن آن، به کمک لنزهاي کهکشاني انجام گرفت.

در اين روش از کهکشان ها به عنوان لنزهايي براي نگاه کردن به کهکشان هاي ديگر استفاده مي شود.

در اين روش همچنين قدرت "انرژي تاريک" را که عامل تشديد کننده انبساط جهان است، تاييد کرد.

براي اخترشناسان زماني که به اعماق فضا نگاه مي کنند، تفکيک بين نوري بسيار روشن که از دوردست مي آيد با منبع کم نوري که در نزديکي زمين واقع است، دشوار است.

براي حل کردن اين مشکل گروهي از محققان با استفاده از تکنيکي موسوم به "لنز گرانشي" به اندازه گيري نوري دور دست پرداختند که از کهکشاني درخشان و فعال به زمين مي رسيد و در اين خصوص از داده هاي تلسکوپ فضايي هابل نيز کمک گرفتند.

اخترشناسان با استفاده از اين روش نه تنها مي توانند فاصله کهکشان منبع اين نور را درک کنند، بلکه مي توانند ابعاد کلي جهان و برخي جزئيات مربوط به آن را نيز استنباط کنند.