تازه های اخبارگوناگون

عکس :"زن ايراني زنداني در آمريكا "

دخترم مرتب از آزار و اذيت در زندان‌هاي آمريكا سخن مي‌گويد خبرگزاري فارس: مادر زن ايراني زنداني در آمريكا گفت: وقتي در ايران جشن هسته‌اي برگزار مي‌شد، ميله آهني بر قفسه سينه‌ دخترم گذاشته بودند و با دست‌و‌پاي بسته طي...

دخترم مرتب از آزار و اذيت در زندان‌هاي آمريكا سخن مي‌گويد

خبرگزاري فارس: مادر زن ايراني زنداني در آمريكا گفت: وقتي در ايران جشن هسته‌اي برگزار مي‌شد، ميله آهني بر قفسه سينه‌ دخترم گذاشته بودند و با دست‌و‌پاي بسته طي 48 ساعت بدون استراحت به زندان‌هاي مختلف منتقل مي‌كردند.

بلقيس روشن مادر شهرزاد ميرقلي‌خان در گفت‌وگو با خبرنگار بين الملل خبرگزاري فارس درباره زنداني شدن دخترش توسط ماموران آمريكايي گفت: دختر من در سال 2007 سفري به قبرس داشت و يك ماه در آنجا اقامت داشت. بعد از يك ماه وقتي براي تمديد ويزاي خود به اداره مهاجرت مراجعه كرد در آنجا پاسپورت دخترم را ضبط مي كنند و عنوان مي كنند كه بايد براي پاسخ به سؤالاتي به آمريكا سفر كنيد.
وي افزود: دخترم به دليل ضبط پاسپورتش نمي توانست كاري انجام دهد و مجبور شد به آمريكا برود. قرار بود اين سفر 10 روزه باشد كه هنوز بعد از سه سال برنگشته است.
روشن ادامه داد: زماني كه در قبرس بود به ما اطلاع داد كه من بايد به آمريكا بروم. ما هم براي اينكه بتوانيم او را ببينيم به همراه دوقلوها به قبرس رفتيم كه متاسفانه پرواز تاخير داشت و ما با يك روز تاخير به قبرس رسيديم و دوقلوها توانستند تنها 6 ساعت با مادرشان باشند و بعد هم او را براي رفتن به آمريكا بدرقه كرديم.

*ماجرا از كجا آغاز شد

مادر شهرزاد ميرقلي خان در ادامه درباره آغاز اين ماجرا گفت: پرونده اي كه براي دختر من ساخته اند، «تلاش براي خريد دوربين ديد در شب» بوده است. دخترم متهم است كه در سال 2004 در اتريش به همراه همسر سابقش براي خريد دوربين هاي ديد در شب تلاش كرده است.
وي افزود: با اين حال او در دادگاه در اتريش شركت كرد و به 52 روز حبس محكوم شد. بعد از اينكه دادگاه اتريش براي او 52 روز زندان حكم داد او به قيد وثيقه آزاد شد و دوباره در سال 2005 از او خواسته شد براي راي نهايي به اتريش برود و زماني كه به اتريش رفت به 52 روز زندان محكوم شد كه 28 روز از زندان را كشيد و بقيه را خريد و پرونده بسته شد.

*اقدام آمريكا بر اساس قوانين بين المللي غيرقانوني است

مادر شهرزاد ميرقلي خان ادامه داد: دوباره بعد از مدتي، دادگاه آمريكا براي همين پرونده حكم 5 سال حبس براي شهرزاد صادر كرد كه طبق قوانين بين المللي براي يك پرونده نمي توانند دو بار حكم صادر كنند.
وي افزود: يعني كار آمريكا در اين پرونده از اساس اشتباه بوده است و اين را خودشان هم مي دانند. حتي وكيل ما هم گفت زماني كه يك حكم براي يك پرونده صادر مي شود ديگر نمي توانند براي آن حكم جديدي صادر كنند.
روشن ادامه داد: به همين خاطر دستگيري شهرزاد كاري غيرقانوني بوده ولي الآن دختر من سه سال است به عنوان تلاش براي خريد يك فقره عينك ديد در شب زندان است.

*زمان جشن هسته‌اي ايران سعي در شكنجه شهرزاد داشتند

وي با بيان اينكه با دخترم در تماس هستيم و تنها او مي تواند بعضي وقت ها از زندان با ما تماس بگيرد گفت: شهرزاد مرتب از آزار و اذيتي كه به او مي‎شود صحبت مي كند به خصوص در 18 روز اول كه در بازداشتگاه لاندردي در شهر ميامي بود كه با او رفتارهاي بسيار آزار دهنده اي داشتند.
روشن ادامه داد: مثلا زماني كه در ايران جشن هسته اي برگزار مي شد به دست و پاي شهرزاد زنجير بسته بودند و يك ميله آهني به عرض 10 سانت به روي قفسه سينه اش بسته بودند و او را با اين وضعيت داخل ون قرار مي دادند و طي 48 ساعت بدون استراحت از اين زندان به زنداني ديگر منتقل مي كردند.
وي افزود: زماني كه به زندان اصلي برگشته بود، مچ هاي دست و پايش مجروح شده بود و او را در اين وضعيت و بدون هيچ درماني رها كرده بودند.

*انتقال بي‎مورد به زندانهاي مختلف در شرايط بسيار سخت

مادر زنداني در بند آمريكا گفت: يك بار ديگر زماني كه راي اوليه دادگاه صادر شده بود ما تقاضاي تجديد نظر كرديم. دخترم تعريف كرد كه ساعت 4 صبح بيدارش كردند و گفتند بايد به زندان جرجياي آتلانتا برود.
وي با بيان اينكه اين زندان بسيار مخوف است ادامه داد: شهرزاد را به همراه 6 نفر ديگر بعد از 4 روز كه در اين زندان به‎سر بردند دو مرتبه در ساعت 4 صبح به زندان لاندردي بازگرداندند و وقتي اعتراض مي كند مي گويند كه اشتباه شده است.
روشن افزود: شهرزاد زماني كه قصد داشت از تخت دوطبقه پايين بيايد به دليل اينكه اين تخت حفاظ نداشت، از پشت به پايين پرت شد و ستون فقراتش صدمه ديد به صورتي كه به سختي مي توانست بايستد.

*شهرزاد با ستون فقرات آسيب ديده با زنجير 11 ساعت با اتوبوس راه پيمود

مادر زنداني در بند آمريكا ادامه داد: با اين وجود او را با همان حال و با زنجير با اتوبوس 11 ساعت تا ميامي برگرداندند. بعد از اينكه به زندان رسيد يك كمد فلزي سنگين به او تحويل دادند تا به سلولش ببرد.
وي افزود: بعد از 15 روز نامه‌نگاري بالاخره شهرزاد را معاينه كردند و از ستون فقراتش عكس گرفتند و ديدند كه ستون فقرات آسيب ديده و به همين خاطر مدتي روي ويلچر بود ولي هنوز هم ستون فقراتش دچار مشكل است.
روشن ادامه داد: بعد هم كه او را به زندان دمري در نزديك نيويورك منتقل كردند به دليل عدم درج سوابق پزشكي‎اش تقاضاي شهرزاد را قبول نمي كردند وبعد كه ديدند واقعا دچار مشكل است دوباره عكس برداري كردند آنجا هم مدتي روي ويلچر بود.

تصوير شهرزاد ميرقلي خاني "زن ايراني زنداني در آمريكا "
تصوير شهرزاد ميرقلي خاني "زن ايراني زنداني در آمريكا "
پدر شهرزاد ميرقلي خاني "زن ايراني زنداني در آمريكا "در حال نشان دادن اسناد و مدارك دخترش

 پدر شهرزاد ميرقلي خاني "زن ايراني زنداني در آمريكا "در حال نشان دادن اسناد و مدارك دخترش

پدر و مادر شهرزاد مير قلي خاني "زن ايراني زنداني در آمريكا "

پدر و مادر شهرزاد مير قلي خاني "زن ايراني زنداني در آمريكا "

تصاوير دوقلوهاي شهرزاد ميرقلي خاني "زن ايراني زنداني در آمريكا "

تصاوير دوقلوهاي شهرزاد ميرقلي خاني "زن ايراني زنداني در آمريكا "

مليكا و ملينا به همراه پدر بزرگ شان

مليكا و ملينا به همراه پدر بزرگ شان

 

پربیننده ترین خبرها
آخرین خبرها
در پرشین وی بخوانید
در پرشین وی بخوانید
سایر مطالب این بخش
سایر مطالب این بخش
آگهی رایگان  لباس شب