تازه های پرشین وی

عکس های دیدنی از يك زايمان عجيب

ممكن است بيماراني باشند كه نتوانند هيج كدام از دو روش بيهوشي يا بي حسي را تحمل كنند. همچنين عوارض بيهوشي عمومي به داروهاي بيهوشي مربوط ميشود و ممكن است بيمار بعد از عمل احساس حالت تهوع مكرر داشته باشد يا در ناحيه برش درد احساس كند براي بي...

عکس های دیدنی از  يك زايمان عجيب
ممكن است بيماراني باشند كه نتوانند هيج كدام از دو روش بيهوشي يا بي حسي را تحمل كنند. همچنين عوارض بيهوشي عمومي به داروهاي بيهوشي مربوط ميشود و ممكن است بيمار بعد از عمل احساس حالت تهوع مكرر داشته باشد يا در ناحيه برش درد احساس كند براي بي حسي نيز اگر ميزان پلاك پايين باشديا در ناحيه كمر اگر عفونتي وجود داشته باشد يا اگر نا هنجاري هاي سيستم ستون مهره اي وجود داشته باشد ممكن است نتوانيم بي حسي مناسبي را ارائه دهيم پس در اين موارد هيپنوتيزم ميتواند روش خوبي براي زايمانهاي باشد كه واقعا ديگر راه چاره اي براي بي دردي نباشد

عکس های دیدنی از  يك زايمان عجيب

عکس های دیدنی از  يك زايمان عجيب

عکس های دیدنی از  يك زايمان عجيب

عکس های دیدنی از  يك زايمان عجيب

عکس های دیدنی از  يك زايمان عجيب

عکس های دیدنی از  يك زايمان عجيب

عکس های دیدنی از  يك زايمان عجيب

عکس های دیدنی از  يك زايمان عجيب

عکس های دیدنی از  يك زايمان عجيب

پيش از ظهر جمعه مادري 26 ساله در شرايطي نوزاد دختر خود را در بيمارستان عيوض زاده به دنيا آورد كه بدون هيچ گونه داروي بيهوشي و به كمك هيپنوتيزم در خواب هوشياري رفته بود تا نخستين عمل سزارين بدون بيهوشي در ايران با موفقيت به پايان برسد.

در حالي كه زايمان بدون درد با كمك مديتيشن و آموزش تنفسهاي خاص ازسالها پيش انجام ميشد اما اين عمل, زايمان به روش سزارين است كه بدون بيهوشي وبا كمك هيپنوتيزم انجام شد.

خانم دكتر خدايي جراح و متخصص زنان, زايمان , نازايي و لاپاراسكوپي, يكي از جراحان در مورد اين عمل كه دومين عمل جراحي سزارين با روش هيپنوتيزم در جهان به شمار مي رود مي گويد : ((اول تصميم ما به زايمان طبيعي بود ولي سير پيشرفت زايمان , اندازه لگن مادروسنگيني نوزاد ما را مجبور به عمل سزارين كرد. همچنين از يك ماه پيش تمرينات روي اين بيمار به صورت هيپنوتيزم براي سزارين شروع شده بود. در شروع عمل هم تقريبا نيم ساعت طول كشيد تا بيماربه حالت خلسه رسيد تا جراحي براي ما امكان پذيرشود.))

ظاهرا وضعيت خوابيدن بيمار در اين عمل جراحي براي پزشكان صد در صد مناسب نبوده , وبراي همين جراحي كمي با تاخير انجام شده است. دكتر خدايي در اين باره ميگويد:((با اين حال تا لحظات آخر همه چيز تا لحظات اخر به خوبي تحمل شد. در لحظات اخر هم هنگام جا گذاري رحم و ترميم ديواره هاي شكمي بيمار كمي احساس ناراحتي كرد كه برايش از داروي خواب اور استفاده كرديم.))

دكتر خدايي در پاسخ به اين سوال كه هيپنوتيزم نسبت به روشهاي ديگر نظير روش هاي بي حس كننده يا بيهوشي عمومي چه مزيتي دارد پاسخ داد:

((ممكن است بيماراني باشند كه نتوانند هيج كدام از دو روش بيهوشي يا بي حسي را تحمل كنند. همچنين عوارض بيهوشي عمومي به داروهاي بيهوشي مربوط ميشود و ممكن است بيمار بعد از عمل احساس حالت تهوع مكرر داشته باشد يا در ناحيه برش درد احساس كند براي بي حسي نيز اگر ميزان پلاك پايين باشديا در ناحيه كمر اگر عفونتي وجود داشته باشد يا اگر نا هنجاري هاي سيستم ستون مهره اي وجود داشته باشد ممكن است نتوانيم بي حسي مناسبي را ارائه دهيم پس در اين موارد هيپنوتيزم ميتواند روش خوبي براي زايمانهاي باشد كه واقعا ديگر راه چاره اي براي بي دردي نباشد))

دكتر خدايي تاكيد ميكند:((اما اگر بتوانيم روش هيپنوتيزم را در كنار اين دو روش به صورت تكميلي داشته باشيم نه تنها براي جراحي هاي زنان و زايمان بلكه در خيلي از روشهاي جراحي ديگر نيز مي توانيم از هيپنوتيزم با توجه به مطمئن بودن و سالم بودن آن استفاده كنيم.))

وي با اشاره به اينكه متاسفانه موارد زيادي ديده شده كه به دليل وجود شرايط خاص بيماران در اثر استفاده از روش هاي بيهوشي و بي حسي موضعي متحمل عوارض زيادي شده اند و هم استرس زيادي داشتند تاكيد ميكند كه اگر ما بتوانيم روش هيپنوتيزم را در اعمال جراحي ارتقا دهيم پشتوانه خوبي براي علم تجربي مان خواهيم داشت.

در كشورهاي پيشرفته براي انجام زايمان بدون دردريا، مادران باردار در كلينيك هاي ويژه تحت آموزش ها و دوره هاي مديتيشن قرار مي گيرند. دكتر خدايي نيز ضمن بيان اينكه ما هم مي توانيم اين روش را به صورت خود هيپنوتيزمي به بيمار آموزش دهيم مي گويد:((در اين صورت مي توانيم بگوييم هم خيال ما و هم بيمار از بابت دردهاي سخت زايماني راحت مي شود. البته پذيرش هيپنوتيزم براي افراد مختلف متفاوت است و بعضي ممكن است نسبت به اين روش القا پذيرتر باشند و بعضي بر عكس. ولي به هر حال همه افراد حين عمل جراحي تحت تاثير هيپنوتيزم قرار مي گيرند.))

به گفته اين متخصص زنان، وزارت بهداشت پروتكل هيپنوتيزم تراپي را از گروه هيپنوتيزم خواسته و اقداماتي نيز در دست انجام است:(( ولي هنوز نمي دانيم قرار است اين امكان براي ما تا چه حد فراهم شود البته هيچكدام از آموزش هاي ما در مورد اين روش تحت پوشش وزارت بهداشت انجام نشده است.))

يكي از نگراني هايي كه در مورد هيپنوتراپي آن هم در مورد عمل جراحي وجود دارد اين است كه بيمار ناگهان از خواب بيدار شود. دكتر خدايي در اين باره مي گويد:‌(( البته اين نگراني كاملا طبيعي است. حتي در زماني كه ما از روش بيهوشي يا بي حسي استفاده مي كنيم، ممكن است جراحي طولاني تر شود و اثر اين دو روش از بين رود كه در اين هنگام ما از تكرر اين داروها استفاده مي كنيم. در مورد هيپنوتيزم نيز تخت در ابتدا به حالت نيمه نشسته بود تا هيپنوتيزم به راحتي انجام شود اما بعد سيستم هاي الكترونيكي تخت دچار مشكل شد و نتوانستيم تخت را دوباره به حالت اوليه در آوريم و چون لگن در گود ترين قسمت قرار مي گرفت عمل با مشكل مواجه شد اما در نهايت نوزاد با 3كيلو و 950گرم وزن، 51سانتيمتر قد و 38سانتيمتر دور سر به دنيا آمد.))

وي درباره اهميت استفاده از اين روش مي گويد:(( شايد بعدها بتوان از اين عمل به جاي بيهوشي براي بيماراني كه در معرض خطر بوده و ريسك پذيري زيادي دارند، استفاده شود اما جراحي مساله اي اجتناب نا پذير است و اميدوارم با انجام اين عمل دريچه اي جديد به علم تجربي باز شود.))

به گفته تيم جراحان، در تمام طول زايمان ، وضعيت كلي بيمار از لحاظ وضعيت قلبي، عروقي و اكسيژن رساني تحت كنترل قرار داشت و هيچ گونه خطري بيمار را تهديد نمي كرد. همچنين بعد از بيرو