تازه های پرشین وی

عکس : خنده تلخ مردم کرمان در خیابانها

حتی با ایجاد دیواره های سیمانی در برخی قسمتها سعی کرده اند آب جاری شده را در یک قسمت خاص نگه دارند که در سایر قسمتهای جوی جاری نشود که همین مسئله بارها موجب شده است که فاضلاب وارد خیابان شود و پس از گذشت چند روز این دیواره را تخریب کردند.
مهر: عدم رعایت نکات استاندارد شهری بار دیگر موجب جاری شدن فاضلاب در جویهای آب کرمان و نارضایتی مردم شده است و در این میان شهروندان کرمانی خواهان بررسی مراکز بهداشتی این استان در خصوص میزان آلودگی احتمالی این آبها هستند.

بحث بالا آمدن آبهای زیرسطحی هر روز برای مردم کرمان ابعاد تازه ای پیدا می کند و با توجه به بالا آمدن بیشتر سطح این آبها در کرمان، سکوت سنگین مسئولان وزارتخانه نیرو که باید هزینه طرح فاضلاب کرمان را تامین کند، ادامه دارد.

آبهای زیرزمینی کرمان وارد فاز جدیدی شده اند و زندگی مردم را تهدید می کند بطوریکه حتی در بسیاری از زیرزمینهای مناطق بافت قدیم شهر وضعیت بجایی رسیده است که آب در این مکانها جمع می شود و هر روز نیز سطح این آبها بالاتر می آید و خطوط انتقال آب شهر نزدیکتر می شود و این درحالیست که طرح فاضلاب کرمان به دلیل تزریق قطره چکانی اعتبار به کندی پیش می رود.

این روزها بحث جاری شدن این آبها که در واقع همان فاضلاب شهری کرمان است در جویهای آب و آبیاری درختان و فضای سبز با استفاده از این آب، بدون انجام مراحل تصفیه نیز به نگرانیهای مردم افزوده است.

خنده تلخ ساکنان خیابان جهاد

چندی پیش خبرگزاری مهر گزارشی در خصوص جاری شدن این آبها در جویهای آب خیابان جهاد منتشر کرد و اینکه مردم از این مسئله ناراضی هستند و خواستار اصلاح وضعیت موجود هستند که با انعکاس این خبر واکنشهای متفاوتی را در سطح شهر شاهد بودیم و اینکه برخی از مسئولان شهرداری در برخی رسانه ها گفتند استفاده از این آبها در آبیاری فضای سبز هیچ مشکلی برای سلامت مردم ایجاد نمی کند از سویی نیز اقداماتی نیز برای جلوگیری از نفوذ آب به جویهای آب خیابان جهاد از سیستمهای انتقال آب ایجاد شد که بیشتر این اقدامات آنقدر پیش پا افتاده بود که منجر به خنده تلخ ساکنان این خیابان شده است.

اما با کمال تاسف به دلیل تعلل دوباره پیمانکار فاضلاب در این قسمت از شهر پس از گذشت نزدیک یک ماه از جاری شدن آب در این منطقه مردم خیابان جهاد شاهد جاری شدن چند باره آب در جوبها و حتی در برخی مواقع خیابان هستند.

پیمانکار انتقال آب از ابتدای سه راه بیست متری در خیابان جهاد به شبکه فاضلاب شهری کرمان در راستای پمپاژ آب و در نهایت کاهش سطح آب در این قسمت از شهر تصمیم جدی برای ترمیم این شبکه انتقال ندارد و هر روز مردم این منطقه شاهد جاری شدن مجدد آب به جوبهای آب هستند.

بطوریکه در مواردی اقدام به سیمان کردن محل نشست فاضلاب یا حتی بستن لوله قطور انتقال آب با لاستیک می کند.

حتی با ایجاد دیواره های سیمانی در برخی قسمتها سعی کرده اند آب جاری شده را در یک قسمت خاص نگه دارند که در سایر قسمتهای جوی جاری نشود که همین مسئله بارها موجب شده است که فاضلاب وارد خیابان شود و پس از گذشت چند روز این دیواره را تخریب کردند.

با تمام این اقدامات پیش پا افتاده و در بسیاری جهات غیر کارشناسی به نظر می رسد تنها راه حل این مشکل تعویض کامل لوله های تعبیه شده است و یا اینکه مسئولان آب و فاضلاب نسبت به تغییر پیمانکار اقدام کنند و نظارت بیشتری در خصوص طرحهای این چنینی داشته باشند.

مشکل نشت آبهای زیر زمینی بزودی رفع می شود

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کرمان در گفتگو با خبرنگار مهر در کرمان در این خصوص گفت: در خیابان جهاد یکی از لوله های اصلی فاضلاب رد می شود اما متاسفانه حجم زیاد آبهای بالا آمده در این منطقه آنقدر زیاد است که مجبور هستیم قبل از اجرای طرح آبها را تخلیه کنیم.

محمد تربتی با قول مساعد در خصوص رفع کامل مشکل به وجود آمده افزود: در واقع طرح فاضلاب باید 3.5 متر پایین تر از سطح آب اجرا شود و به همین خاطر تنها راه ما انتقال آب به وسیله پمپاژ به شبکه فاضلاب در انتهی خیابان است.

وی در خصوص کندی اجرای این طرح نیز گفت: کمبود اعتبار مهمترین مشکل شبکه فاضلاب کرمان است.

مسئولان بدنبال حل مشکل مردم باشند

یکی از ساکنان خیابان جهاد کرمان در گفتگو با مهر اظهار داشت: متاسفانه طی ماه اخیر بارها آبهای فاضلاب شهری کرمان بارها در جوی آب حد فاصل خیابان بیست متری تا انتهی خیابان جهاد سرریز می شود و مسئولان برای رفع این مشکل راه چاره ای جز خاک ریختن و یا سیمان کردن محلهای نشت آب انجام نمی دهند که در فاصله اندک مجددا موجب بروز مشکل می شود.

این شهروند کرمانی افزود: چگونه ممکن است که آبی که ناشی از فاضلاب شهر و خیابان جهاد است هیچگونه مشکل بهداشتی نداشته باشد توجیه این مسئله بیشتر نوعی فرافکنی است و از مسئولان بهداشتی کرمان می خواهیم در این خصوص نظر قطعی خود را بدهند که اگر جاری شدن این آبها مشکل بهداشتی ایجاد می کند از این کار جلوگیری شود.

جویها آب به محل پرورش پشه تبدیل شده اند

وی افزود: به فرض محال فاضلاب شهر آلودگی نداشته باشد که بسیار بعید است اما باقیمانده آب به مدت بیش از یک ماه در جویهای آب جلوی منازلمان موجب لجن زدگی جوبهای آب و افزایش قابل توجه حشرات موزی به خصوص پشه شده است.

یکی دیگر از ساکنان خیابان جهاد افزود: دیگر از بروز این وضعیت خسته شده ایم و با وجود تمام اعتراضها نسبت به ادامه این وضعیت به نظر می رسد اعتراض ما برای کسی مهم نیست، پیمانکار این طرح تنها چیزی که برایش مهم نیست وضعیت زندگی مردم و مسائل بهداشتی است و فقط به این فکر است با هزینه کم و سرهم بندی با کمترین هزینه فاضلاب را به شبکه فاضلاب انتهی خیابات منتقل کند.

نمی گذاریم کودکانمان از خانه خارج شوند

این فرد افزود: یک سئوال از مسئولان دارم واقعا اگر چنین شرایطی در محیط زندگی خودشان بود می گذاشتند این مدت ادامه یابد.

وی خواستار برخورد با مقصران جاری شدن فاضلاب در جویهای آب و خیابان شد و گفت: دیگر حتی جرات نداریم از ترس مسائل بهداشتی به کودکان خود اجازه دهیم از خانه خارج شوند، هرچند که به دلیل راکد شدن آب در برخی قسمتهای خیابان، شاهد افزایش پشه در خانه هایمان هستیم و همین مسئله موجب شده است هر روز جای نیش پشه ها را روی بدن کودکانمان با الکل استریل کنیم.

وی ادامه داد: چرا کسی روی کار این افراد نظارت نمی کند، وقتی نمی توانند یک لوله انتقال آب را برای انتقال فاضلاب طراحی کنند چگونه لوله کشی فاضلاب به آنها داده شده است.

این شهروند کرمانی افزود: اینکه برخی مسئولان در کمال تعجب می گویند این آبها مشکل بهداشتی ندارند جای سئوال دارد مگر می شود فاضلاب آلودگی نداشته باشد.

مسئولان بهداشتی میزان آلودگی آب را اعلام کنند

چندی پیش شهردار کرمان پس از گزارش خبرگزاری مهر در خصوص نگرانیهایی در زمینه آلودگی فاضلاب شهری کرمان در گفتگویی وجود هر گونه آلودگی را در این آبها تکذیب کرده بود اما در این میان خبرگزاری مهر خواهان اظهار نظر مسئولان بهداشتی کرمان در خصوص آلودگی آبهای زیر سطحی کرمان است.
 
و اینکه مشخص شود که آیا اصولا بالا آمدن سطح این آبها که بخش عمده آنها فاضلابهای آلوده کننده برای سلامت شهروندان تهدید محسوب می شود برای مردم ضرر دارد یا خیر؟
 
اما مردم کرمان نیز از دانشگاه علوم پزشکی کرمان می خواهد به صورت کارشناسی و تخصصی نظر خود را در خصوص میزان آلایندگی این آبها اعلام کند و مسئولان بهداشتی کرمان صراحتا اعلام کنند آبهای زیر سطحی کرمان که در واقع فاضلاب های خانگی هستند، سلامت مردم را تهدید می کند یا در واقع طبق گفته برخی مسئولان این آبها بدون تصفیه و تنها پس از پمپاژ قابل استفاده در فضاهای سبز مورد استفاده مردم و همچنین قابل استفاده در مراکز رفاهی و آب نماها هستند یا موجب به خطر افتادن سلامت جامعه می شوند.
پربیننده ترین خبرها
آخرین خبرها
در پرشین وی بخوانید
در پرشین وی بخوانید
سایر مطالب این بخش
آگهی رایگان  لباس شب